Dezynfekcja Ozonem.

Bakteriobójczy, grzybobójczy, silnie dezynfekujący – działa wszędzie tam, gdzie zawodzą inne środki. Ozon, bo o nim mowa, to as w rękawie współczesnej medycyny.

W rzeczywistości, nie ma mikroorganizmów, które odporne są na działanie tego wysoko aktywnego gazu (specjalistycznie używa się go zwykle w mieszaninie z czystym tlenem).

Przeprowadzone ostatnio przez CDCP (Centers for Disease Control and Prevention) badania dowiodły, że transmisja pośrednia (poprzez obiekty nieożywione) jest jedną z dróg przenoszenia mikroorganizmów.

Cechy charakterystyczne dobrego dezynfekanta to przede wszystkim szerokie spektrum działania, właściwości bakteriobójcze, nietoksyczność, łatwość użycia i spłukiwania z powierzchni, a także brak podatności na dezaktywację przez inne produkty czyszczące, z którymi może być mieszany, np. mydła, detergenty.

Dodatkowo należy pamiętać, że na efektywność dezynfekcji ma wpływ wiele czynników ,np. temperatura – jej wzrost o 10oC z reguły przyspiesza proces dwukrotnie. Także podwyższenie stężenia środka aktywnego poprawia bakteriobójcze właściwości. Również pH, czas kontaktu, charakter powierzchni poddanej dezynfekcji czy obecność materii organicznej nie pozostają bez wpływu na aktywność chemicznych środków dezynfekujących. Skuteczność tych środków jest zdecydowanie największa przy nieobecności tłuszczów, cukrów czy białek. Wystąpienie materii organicznej na dezynfekowanej powierzchni nie tylko blokuje dostęp do mikroorganizmów, ale również dezaktywuje większość chemicznych środków biobójczych.

Bardzo ważne jest więc, aby przed przystąpieniem do dezynfekcji wszystkie powierzchnie poddawane procesowi zostały wstępnie oczyszczone przy użyciu detergentów. Dzięki temu usuwa się materię organiczną, a także część drobnoustrojów. W rezultacie dezynfekant działa szybciej i skuteczniej.

dekoglanz-ozonowanie-2

 

Dezynfekcja Ozonem - dezodoryzacja - usuwanie zapachów.

Bardzo skutecznym związkiem chemicznym – mogącym służyć do dezynfekcji – jest ozon będący jednym z najsilniejszych utleniaczy. Może być on stosowany w formie gazowej lub w postaci ozonowanej wody. Gazowy ozon jest wykorzystywany do sterylizacji pomieszczeń mieszkalnych i do eliminacji odorów. Znajduje zastosowanie przy poprawie jakości i sterylizacji powietrza w budynkach użyteczności publicznej: teatrach, kasynach, szpitalach itd., a także komorach chłodniczych, zakładach przetwórstwa mięsnego i browarach. Ozon poddano badaniom porównawczym z wieloma środkami chemicznymi stosowanymi do dezynfekcji. W oparciu o te badania można stwierdzić, że góruje on nad innymi dezynfekantami. Wskazują na to chociażby badania przeprowadzone przez I.C. Telles Silveira , w których zestawiono działanie ozonu i podchlorynu sodu na patogeny. Testy dezynfekcji Enterococcus sp. wykazały skuteczność ozonu wobec tych patogenów. Ponadto badania pokazały, że szybkość dezynfekcji ozonem jest wyjątkowo duża. Dlatego też ozon jako środek dezynfekcyjny wymaga krótkiego czasu kontaktu, w przeciwieństwie do podchlorynu sodu.

 

Dezynfekcja Ozonem – deakaryzacja , usuwanie roztoczy i alergenów. Odgrzybianie Ozonem. Odgrzybianie klimatyzacji.

Bardzo spektakularnym zastosowaniem ozonu jest odgrzybianie starych, zaniedbanych mieszkań czy domów, których niewłaściwa eksploatacja, a w szczególności brak wentylacji i utrzymująca się duża wilgotność, doprowadziły do rozprzestrzenienia się grzybów strzępkowych, popularnych pleśni, najczęściej z gatunków Stachybotrys chartarum czy Aspergillus versicolor. Grzyby te wydzielają niebezpieczne dla ludzi mykotoksyny, które ozon również skutecznie eliminuje. W USA funkcjonuje firma SCO Medalion Healthy Homes Ltd., która opracowała skuteczną technologię odgrzybiania mieszkań, a także całych domów . Ozon jest, jak wiadomo, skutecznym czynnikiem bakteriobójczym. W wyniku zastosowania ozonu nie powstają szkodliwe produkty uboczne, natomiast jego nadmiar rozkłada się do tlenu. Kolejną zaletą jest możliwość wytwarzania go na miejscu w przenośnych generatorach. Niestety, jest on silnie korozyjny, zwłaszcza w środowisku wilgotnym, w związku z czym jego użycie musi być odpowiednio przemyślane. Ozon ma olbrzymie perspektywy w zastosowaniu do poprawy stanu powietrza. Trzeba sobie tylko zdawać sprawę, że stosować go można, unikając bezpośredniego kontaktu ludzi z mieszaniną ozonowo- powietrzną. Dopiero po wentylacji pomieszczeń, gdy resztki ozonu ulegną rozkładowi, można ponownie użytkować oczyszczane pomieszczenia.

 

Dezynfekcja Ozonem.

Rozwój metod walki z drobnoustrojami doprowadził do poprawy jakości życia, a co ważniejsze, także do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Niestety, skuteczność technik eliminacji mikroorganizmów jest w dużej mierze zależna od czynnika ludzkiego, tzn. od rzetelności pracowników. Wspomniana wyżej zdolność pewnych mikroorganizmów patogennych do przeżywania na powierzchni obiektów nieożywionych, w przypadku niewłaściwego postępowania, może prowadzić do transmisji tych organizmów. Dlatego ścisłe przestrzeganie procedur dezynfekcyjnych może zostać zwielokrotnione poprzez zastosowanie ozonu, który jest nie tylko znanym, skutecznym środkiem bakteriobójczym i grzybobójczym, ale także efektywnie usuwa jaja czy oocysty.

Cennik Ozonowania

  1. Ozonowanie wnętrza auta osobowego – od 50 zł
  2. Ozonowanie przestrzeni auta dostawczego – od 80 zł
  3. Ozonowanie odzieży / dokumentów / zabawek / mebli / dywanów / wyposażenia kuchni – stołówki / przedmiotów codziennego użytku / lodówek / zamrażarek / szaf chłodniczych / regałów i bonet chłodniczych - od 50 zł
  4. Ozonowanie owoców – małe magazyny i przechowalnie – od 150 zł
  5. Ozonowanie pomieszczeń mieszkalnych – od 100 zł
  6. Ozonowanie pomieszczeń biurowych i usługowych – od 100 zł
  7. Ozonowanie pomieszczeń gospodarczych – od 150 zł
  8. Usługa ozonowania strychów i piwnic – od 100 zł

Cena usługi uzależniona jest od kubatury ozonowanych pomieszczeń.

Dla bezpieczeństwa i poprawności procesu ozonowania podczas realizacji zlecenia dokonujemy pomiarów miernikiem stężenia ozonu.